Smaller Default Larger

Południowa Panorama Chełma

Opis przyrodniczo - krajobrazowy szlaku rowerowego" Południowe panoramy Chełma"
Temat: Chełm- Strupin Duży- Depułtycze Królewskie- Depułtycze- Zagroda-Uher-Weremowice-Żółtańce- Zawadówka – Chełm. Długość szlaku – 30.8 km
Początek/ koniec szlaku: Chełm, ul.Maścickiego- za cmentarzem przy lesie Borek. Obok początek ścieżki zdrowia. Drzewostan iglasty, na obrzeżu lasu sosny o nieregularnych kształtach.

W podszycie klon jesionolistny, klon zwyczajny, dereń. W runie:bodziszek, glistnik, niecierpek. Cmentarz wojenny otoczony murem z białej cegły. Groby i pomniki żołnierzy I wojny światowej ( polskich i austryjackich) i II wojny światowej ( rosyjskich i niemieckich). Na cmentarzu rosną sosny i dęby w wieku około 100 lat.

Strupin Duży. Na zakręcie (skrzyżowanie z drogą asfaltową) w kierunku południowym panorama Pagórów Chełmskich.Strupin. Przy skrzyżowaniu biały kamienny krzyż z 1934 r.Punkt widokowy. Otwarty krajobraz pasma wzgórz tworzących Pagóry Chełmskie, malownicze wstęgi pół ułożonych równolegle do szlaku.Punkt widokowy. W kierunku północnym widok na Górkę Chełmską, Cementownicę Chełm, Osiedle Zachód. Na pierwszym planie Pokrówka skryta w koronach drzew. Wokół punktu- rozległe łany pól z rzadka pojedynczymi drzewami.Kol. Krzywice. Przy skrzyżowaniu ceglana kapliczka z drewnianym krzyżem, obok okazały jesion. Po drugiej stronie duże kępy zadrzewień.

Punkt widokowy na wzgórzu. Przy szlaku krzyż metalowy i kamień. Widok na stawy w Uhrze i Zagrodę, dolinę rzeki biegnącą równolegle do drogi. Na horyzoncie wzgórza wokół Kumowej Doliny w Chełmie.
Depułtycze. Park otaczający budynki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. W parku źródła Uherki. Depułtycze. Zabytkowy kościół drewniany (dawniej cerkiew) z 1774r. o konstrukcji zrębowej i drewniana dzwonnica o konstrukcji ryglowanej na rzucie kwadratu. Obok pomnik z 2002 r. pamięci powstańców z 1963 r. walczących w bitwie pod Depułtyczami. Uher. W dawnej gorzelni przerobionej na młyn galeria chełmskiej artystki Teresy Chomik -Kazarian. Wokół pozostałości dawnego parku podworskiego.
Uher. Murowana kapliczka z figurką św. Jana Nepomucena (XVIII/IX w). W bok odchodzi szlak pieszy zielony Punkt widokowy. Zbiornik retencyjny Żółtańce, łowisko wędkarskie, ostoja wielu gatunków ptaków (kaczki, perkozy,chruściele), ładny krajobraz kulturowy. Punkt widokowy. Panorama Chełma (Górka Chełmska, Osiedle Zachód) rezerwat przyrody i ostoja Natura 2000" Torfowisko Sobowice" komplet leśny Góry. Zabudowania wsi Zawadówka. W prawo droga do rezerwatu "Torfowisko Sobowice"Panorama Zalesionych wzgórz otaczających Kumową Dolinę. Teren falisty z urozmaiconym krajobrazem.
Koniec/ początek szlaku - Chełm ul. Zawadówka, droga Chełm- Krasnystaw
źródło: www.chelm.pl 

mapa

Komentarze   

 
0 #2 Jeanne 2017-11-16 19:33
Thank yoս foг the ցood writeup. It іn fact was ɑ amusement account it.
Look advanced tⲟ mⲟre added agreeable from you! However, һow
can we communicate?

Feel free tо suf tο mу web page: rs 07 gold for sale: https://www.facebook.com/notes/virsale/runescape-guide-souls-bane-a/369086763541537/
Cytować
 
 
0 #1 John 2017-09-09 17:50
Tһis informаtion іs invaluable. How can I fіnd oᥙt m᧐re?


Feeel free to visit mу web pаge https://www.virsale.com/runescape-gold: http://www.golferzine.com/world/memberlist/ashlyloch5178/profile/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Sponsor strony

Nowe domeny w Active 24

Reklama

Patronat medialny